wspomnienie o koncercieCzy znów zagrają organy?

     W sobotę 12  listopada 2005 roku w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Poświętnem - Studziannie  odbył się Koncert z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Przed koncertem  odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny.

     To spotkanie muzyczne stało się okazją do rozpoczęcia realizacji długotrwałego przedsięwzięcia jakim jest remont organów, a koncert jest symboliczną cegiełką, która zapoczątkuje tę konieczną inwestycję.

     Instrument ten zbudowany został w różnych epokach, najstarsza część powstała w okresie późnego baroku, w związku z powyższym są wyjątkowo cennym zabytkiem zachowanym do naszych czasów.

Dlatego też uważamy, że ma to wielką wartość dla kultury polskiej i chcielibyśmy aby taki zabytek mógł być zaprezentowany większej rzeszy społeczeństwa.

     W chwili obecnej instrument wymaga kapitalnego remontu, który powinien być zrobiony możliwie szybko, aby nie zaprzepaścić tej „perełki” sztuki  organmistrzowskiej.

     W ten wyjątkowy wieczór słuchaczom bardzo licznie przybyłym do Bazyliki zaprezentował się Chór Kameralny Zespołu Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki z Łodzi pod dyrekcją Dawida Bera - jest to Chór mieszany, który liczy sobie 18 osób i powstał na początku 2005 roku z inicjatywy uczniów Szkoły Muzycznej II Stopnia.

     Mimo bardzo  krótkiego czasu swojej działalności Chór wiele koncertuje, bierze udział w konkursach, w których zdobywa nagrody i wyróżnienia.

     Zaprezentowane zostały utwory, które błyszczą jasno na firmamencie muzyki chóralnej. Mogliśmy usłyszeć kompozycje W. A. Mozarta, P. Czajkowskiego, J. Maklakiewicza, K. Prosnaka, czy J. Ruttera.

     Niespodzianką dla słuchaczy było wykonanie przez młodych artystów, utworów muzyki gospel, czyli pieśni śpiewanych przez czarnoskórych.

     Gospel to po angielsku ewangelia, to pieśni wiążące się z Nowym Testamentem i nauką Chrystusa.

Murzyni w swoich pieśniach rozważają  o tym, co najważniejsze i najżywotniejsze w życiu - zbawienie, miłość bliźniego i nauki Chrystusa.

     Jednak chór nie był jedyną atrakcją tego koncertu.

W drugiej jego części wystąpił znakomity łódzki duet akordeonowy „Duo Atre”, w skład którego wchodzą Zbigniew Sobieraj i Kazimierz Barasiński.

     Początek występu duetu nawiązywał  do muzyki organowej ( Jan Sebastian Bach, Wolfgang Amadeusz Mozart), aby później zaskoczyć słuchaczy wspaniałym, a nawet rzec można brawurowym wykonaniem kolejnych pozycji repertuarowych i tak artyści wykonali „Prząśniczkę” St. Moniuszki, Taniec z szablami” A. Chaczaturiana, uwerturę do opery „Wilhelm Tell” G. Rossiniego.

     Tak jak w przypadku Chóru Kameralnego, tak i tym razem muzycy zaskoczyli publiczność wykonując niezwykle popularną piosenkę „Oczy czarne”, do której skomponowane zostały wariacje, a zatem mogliśmy usłyszeć prostą piosenkę, która w wykonaniu duetu stała się niezwykle popisowym i błyskotliwym utworem.

     Przywrócone do życia organy w Poświętnem będą z powodzeniem  służyć propagowaniu sztuki muzycznej w tej pięknej świątyni. Jak uczy doświadczenie, kościoły nie tylko w naszym regionie i kraju, są coraz częściej miejscem prezentowania autentycznej sztuki i służą społeczeństwu jako prawdziwe ośrodki krzewienia kultury.

     Mam nadzieję, że ten pierwszy koncert zapoczątkował festiwalowy cykl takich spotkań i w kościele w Poświętnem na stałe zagości muzyka, godna tak pięknej barokowej świątyni.

     Publiczność bardzo licznie przybyła na to pierwsze muzyczne spotkanie, koncertu wysłuchało ok. 200 osób.

     Pragnę  bardzo  serdecznie podziękować ludziom dobrej woli, którzy pomogli zrealizować nam to zadanie:

* dziękujemy Panu Mieczysławowi Stępniowi Wójtowi Gminy Poświętne za pokrycie kosztów przejazdu artystów,

* dziękujemy Firmie AB-Druk za bezpłatne wydrukowanie 80 plakatów,

* dziękujemy Firmie Verall i Audax  i prezesowi Zbigniewowi Skowronowi za udostępnienie łącza, które pozwoliło transmitować koncert w Internecie.

                           Anna Niedziałkowska - Raniewicz

--------------------------------------------

Pliki w formacie mp3 z II części Koncertu w wykonaniu Duetu akordeonowego "Duo Atre"

Zapowiedź
Vivaldi
Bach
Trzeci
Czwarty
Piąty
Szósty
Siódmy
Ósmy

Wyszukiwarka

Organizacja Pożytku Publicznego

 STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ BAZYLIKI W STUDZIANNIE (KRS: 0000214858) Uruchom on-line teraz

Stowarzyszenie Przyjaciół Bazyliki w Studziannie

ul. Główna 7,
26-315 Poświętne

Nr KRS: 0000214858

Data uzyskania statusu OPP: 2005.11.21

Statystyki
Odsłon artykułów:
171742

Odwiedza nas 126 gości oraz 0 użytkowników.